هایپر مارکت خالی وحشت بزرگ انگلیس

بر اساس نظرسنجی جدیدی که در انگلیس انجام شده،‌ حدود یک ششم از بزرگسالان در این کشور قادر به خرید مواد غذایی ضروری خود طی دو هفته پیش نشده‌اند که این موضوع به دلیل بحران هزینه زندگی و کمبود سوخت در این کشور روی داده است. در پی انتشار این نظرسنجی، فروشگاه‌های انگلیس شاهد هجوم مردم برای خرید مایحتاج ضروری خود از جمله دستمال توالت بودند.
در مطالعه‌ای که مرکز آمار ملی انگلیس انجام داده، 17 درصد از بزرگسالان انگلیسی گفته‌اند که مواد غذایی ضروری که خواستار آن هستند در دسترس نبوده در حالی که یک چهارم از شهروندان بزرگسال نیز گفته‌اند که مشکل مشابهی را درباره مواد غذایی غیر ضروری داشته‌اند.
همچنین تحقیقی که مجله Grocer از 1000 نفر انجام داده حاکی از آن است که دو سوم از شهروندان انگلیسی نگران یا بسیار نگران چشم انداز کمبود غذا و آشامیدنی در دوره کریسمس هستند و کارشناسان از خانواده‌ها خواسته‌اند که مایحتاج کریسمس خود را از پیش خریداری کرده و آن را در فریزر نگهداری کنند. این در حالی است که نگرانی‌ها درباره خالی شدن قفسه فروشگاه‌ها در آستانه سال نو میلادی افزایش یافته است.
کمبود موادغذایی و خالی شدن قفسه‌ها تا کنون باعث کاهش فروش 2 میلیارد پوندی چهار فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در انگلیس شده است. همچنین مواردی که موجودی آنها در این چهار فروشگاه زنجیره‌ای تمام شده دوبرابر زمان پیش از آغاز همه گیری کرونا شده است.
انگلیس در حال حاضر با چالش‌های متعددی مواجه است. مشکلات زنجیره تامین که به دلیل کمبود ماشین حمل ایجاد شده به همراه افزایش تورم، افزایش قیمت سوخت،‌ کمبود سوخت در لندن و جنوب شرقی انگلیس و همچنین افزایش مالیات، باعث نارضایتی میلیون‌ها شهروند انگلیسی شده است.
تامین مایحتاج روزانه شهروندان طی هفته‌های پیش رو تا کریسمس به یکی از چالش‌های انگلیس تبدیل شده است اما بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس تاکید دارد که این کار دولت نیست که وارد شده و هر مشکلی را حل کند.
این در حالی است که در حالت عادی و برای تامین مایحتاج مردم برای دوره کریسمس به بیش از 15 هزار راننده خودروی حمل بیشتر نیاز است.
جیم مک‌ماهون از اعضای ارشد حزب کار با انتقاد شدید از بوریس جانسون گفت که وی هیچ جدیتی برای حل این بحران و مقابله با آن ندارد.
در حال حاضر جانسون برای گذراندن تعطیلات به سواحل ماربلا سفر کرده و همین موضوع، انتقادها از وی را به شدت افزایش داده است.
کارشناسان بخش صنعت انگلیس هشدار داده‌اند که افزایش قیمت سوخت سبب شده تا کارخانه‌های این کشور تنها چند روز با تعطیلی فاصله داشته باشند.
لورد هسلتین از وزیران سابق کابینه انگلیس هشدار داده که اقتصاد انگلیس طی زمستان پیش رو، با شرایط بسار بدی مواجه خواهد بود.
در یک روز عادی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در انگلیس قادر هستند که 98.5 درصد تمامی محصولات خود را در هر زمان تامین کنند اما در حال حاضر این توانایی فروشگاه‌ها در برخی محصولات بخصوص به زیر 90 درصد رسیده و در زمینه نوشیدنی‌های روزانه به 95 درصد رسیده است.