همکاری ایران و قزاقستان در زمینه ساخت هایپرمارکت و سردخانه

سعید پورآبادی در دیدار با رئیس و اعضای شورای شهر بجنورد که در محل اتاق بازرگانی برگزار شد، همراهی و تعاملات بیش از پیش اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی استان با شورای شهر را در بخش‌های مختلف توسعه شهری بسیار موثر دانست و بر همکاری و تعاملات دوسویه تاکید کرد. وی به تشریح گزارش مختصری از اهم دستاوردهای هیات تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سفر به قزاقستان اشاره کرد و گفت: سفر هیات تجاری استان به قزاقستان منجر به امضای چهار تفاهم‌‌نامه علمی، تجاری، گردشگری و کشاورزی با استانداری آلماتی این کشور شد.
وی یکی از دستاوردهای هیات تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی به قزاقستان را انعقاد تفاهم‌‌نامه اولیه خواهرخواندگی بجنورد و آلماتی قزاقستان دانست و افزود: پیشنهاد خواهرخواندگی بجنورد به معاون استاندار استان آلماتی داده شد و مقرر شد با سفر شهردار بجنورد به این شهر سند نهایی امضا شود.
پورآبادی با بیان اینکه خواهرخواندگی در زمینه تحکیم مناسبات اقتصاد بین کشورها نقش بسزایی دارد، افزود: این فرآیند تبادل دانش و اطلاعات و تجارب، گسترش سرمایه‌‌گذاری و صنعت گردشگری در شهرها و اجرای طرح‌های مشترک را به همراه دارد. وی خواستار همراهی شورای شهر و شهرداری بجنورد در این زمینه شد.
وی از دستاوردهای این هیات تجاری را برگزاری آیین نوروزگاه سال ۱۴۰۱ در خراسان شمالی با حضور میهمانان قزاقستانی، واگذاری ۱۰ هکتار زمین به استان خراسان شمالی در استان آلماتی برای ایجاد مرکز نمایشگاهی، فروشگاهی، هایپرمارکت و سردخانه، حمایت از کشت فراسرزمینی خراسان شمالی در قزاقستان، سرمایه‌‌گذاری برای ایجاد مرکز تخصصی پزشکی در استان آلماتی، جذب سرمایه‌‌گذاران ایرانی در حمایت از واحد تولیدی واکسن کرونا در استان آلماتی، ایجاد دفتر پژوهش و آموزش با رویکرد کشاورزی در استان آلماتی، اختصاص دفتر پژوهش در دانشگاه آلماتی در زمینه توسعه و پژوهش کشاورزی بین دو استان خراسان شمالی و آلماتی، اختصاص دفتر در شهرداری آلماتی به خراسان شمالی و اختصاص یک دفتر برای تجار قزاقستانی در اتاق بازرگانی خراسان شمالی و ایجاد واحد تولید شیرینی و شکلات در قزاقستان اعلام کرد. وی‌‌ همچنین اختصاص زمین به یکی از تجار خراسان شمالی در استان آکتائو در قزاقستان برای تولید بتن سبک، سرمایه‌‌گذاری در زمینه ایجاد خط تولید لبنیات در قزاقستان، ارسال الکترود به آلماتی و تامین نهاده‌های دامی از آلماتی برای خراسان شمالی را از دیگر دستاوردهای هیات تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی به قزاقستان دانست. در ادامه جمشید عین‌بیگی، رئیس شورای شهر بجنورد از دستاوردهای بسیار بزرگ هیات تجاری اتاق بازرگانی خراسان شمالی به قزاقستان قدردانی کرد و از اعلام آمادگی شورای شهر بجنورد در مسیر تحول در حوزه اقتصادی و تجاری همراه اتاق بازرگانی استان خبر داد.