آشنایی با قفسه بندی سوپرمارکت و هایپرمارکت

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها و هایپر‌‌مارکت‌ها فارغ از ابعاد و متراژ آن دسترسی، نظم و تقسیم‌بندی محصولات از مهم‌ترین بخش‌های آن در نظر گرفته می‌شود، زیرا مشتریان امروزی با توجه به سرعت حرکت به دنبال محصول خاص خود هستند. بر همین اساس استفاده از بهترین تجهيزات فروشگاهی مانند قفسه بندی فلزی و استندها  جهت نظم دهی و تقسیم‌بندی بسیار مورد توجه می‌‌باشد. استاندارهای جهانی و استفاده ساده و راحت از آن برای صاحبان فروشگاه، کارکنان و مشتریان فروشگاه باید در نظر گرفته شود. ابعاد، متراژ و همچنین نوع محصولات فروشگاه نیز در طراحی قفسه بندی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
- قفسه فروشگاهی دیواری
قفسه بندی فروشگاهی دیواری یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین نوع قفسه است که تقریبا بخش زیادی از یک فروشگاه راه به خود اختصاص می‌دهد. این نوع قفسه‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند و همین منظور به آنها قفسه یک‌طرفه هم می‌گویند. پایه‌های این قفسه بندی به‌گونه‌ای طراحی‌شده  تا بتوانیم ارتفاع هر طبقه را به دلخواه تغییر دهیم. این نوع قفسه‌ها معایبی هم دارند: از جمله اینکه به دلیل نصب دائم، جابه‌جایی، بعد از نصب دشوار است.
 
- قفسه نان
از قفسه نان یا همان استند نان بیشتر در  نانوایی و شیرینی و البته هایپرمارکت‌ها استفاده می‌شود.  این قفسه‌های در  دو نوع چوبی و فلزی در بازار موجود است و جزء تجهیزات فروشگاهی و تجهیزات هایپرمارکت كارآمد و مفید جهت قرار دادن انواع نان‌های بسته‌بندی‌شده از جمله نان باگت می‌باشد. قرار دادن نان در قفسه مخصوص ضمن حفظ احترام به مشتری، احساس خوبی در هنگام خرید از سوپرمارکت و یا هایپرمارکت شما برای مشتریان ایجاد خواهد کرد.
- قفسه یا استند میز صندوق
این قفسه در کنار میز صندوق فروشگاهی برای قرارگیری محصولاتی که در ابعاد کوچک‌تر هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند کاربرد دارد. استند جلوی صندوق یا قفسه چک اوت یکی دیگر از تجهیزات فروشگاهی  است که از  ارکان ضروری هر فروشگاهی محسوب می شود و استفاده از این محصولات به امکان جداناپذیر در هر فروشگاهی تبدیل شده است و این نوع قفسه‌ بندی  در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها  کاربرد زیادی دارد.
- قفسه شلف و سرلاین فروشگاهی
جایگاه این نوع از قفسه‌ها، همان‌طور که از اسم آن پیداست  در ابتدا و انتهای ردیف قفسه‌های دوطرفه است و ممکن است که به صورت خود ایستا باشد و یا قابلیت نصب به قفسه‌ی دوطرفه را داشته باشد. از این قفسه‌ها  می‌توان در قفسه بندی انواع فروشگاه، مانند فروشگاه‌های زنجیره ای، هایپرمارکت، سوپرمارکت‌ها و فروشگاهی‌های ویژه ای که ارائه دهنده اقلام خاصی مانند پوشاک یا لوازم منزل هستند، استفاده کرد.
 
- قفسه دوطرفه وسط فروشگاهی
 این مدل از قفسه‌ها نیز مشابه قفسه‌ خود ایستا یک طرفه است ولی برخلاف آن در وسط فروشگاه قرار می‌گیرد و قابلیت استفاده دوطرفه برای چیدمان محصولات را دارد. در این مدل نیز امکان تنظیم طبقات وجود دارد و با توجه به دوطرفه بودن آن جزء یکی از استفاده‌ترین نوع قفسه‌بندی به حساب می‌رود.
- قفسه فروشگاهی تخفیف کالا
 بعضی از کالاها به‌موجب فروش کمتر و یا تصمیم تولید‌کننده مبنی ‌بر جلوگیری از تولید آن محصول، در فروشگاه‌های بزرگ با قیمت پایین‌تر از قیمت خرده‌فروشی ارائه می‌شود.
- قفسه سنگین  قفسه
قفسه فروشگاهی سنگین مناسب مکان‌هایی است که از کالاهای سنگین استفاده می‌شود. این مدل بیشتر در انبار فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبقات آن قابل تنظیم است و می‌توان به دو صورت یک‌طرفه و دوطرفه استفاده نمود. از این قفسه‌ها برای نگهداری اجناس سنگین وزن مانند کیسه برنج، قوطی نوشابه‌ها، قوطی آب‌ میوه‌ها و ...  نیز استفاده می‌شود.