بهداشت و نظافت سوپرمارکت یا هایپرمارکت

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در خصوص بهداشت و نظافت فروشگاه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و بررسی کنیم که نظافت محل کسب‌وکار در صنعت خرده‌فروشی به‌ چه‌ میزان در جذب و رضایت مشتری و افزایش سود فروشگاه تأثیرگذار است.
 
اولین برداشت مشتری از محیط یک کسب‌وکار بسیار بااهمیت است؛ میزان خرید مشتری یا همچنین بازگشت مجدد مشتری به فروشگاه به اولین ذهنیت ایجادشده در مشتری بستگی دارد، ازاین‌رو باید دیدگاه مثبتی از کسب‌وکار خود را در ذهن مشتری شکل دهیم.
 
صرف‌نظر از موقعیت جغرافیایی، کیفیت تجهیزات فروشگاهی، قفسه‌بندی و چیدمان اجناس، فروش محصولات برندهای معتبر، رفتار حرفه‌ای کارکنان و ...؛ رعایت نظافت و بهداشت محل کسب‌وکار نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان رضایت مشتری و درنهایت افزایش فروش و سود فروشگاه دارد. درصورتی‌که نظافت در فروشگاه رعایت نشود، ذهن مشتری درگیر نظافت فروشگاه می‌شود و قطعا در خرید و یا میزان خرید مشتری تأثیر می‌گذارد و او را از فروشگاه فراری می‌دهد. حال درصورتی‌که نظافت و بهداشت رعایت شود، مشتری با آسودگی خاطر خرید می‌کند و محتوای سبد خرید وی افزایش می‌یابد و ممکن است او را به مشتری دائم فروشگاه تبدیل کند.
پاکیزگی در ورودی‌ و خروجی، راه‌رو‌ها، صندوق‌ پرداخت و سرویس‌های بهداشتی فروشگاه بطور مستقیم بر دید مشتری نسبت به کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارد. به‌ویژه ورودی فروشگاه که عدم رعایت نظافت و بهداشت، این حس را به مشتری القاء می‌کند که تمامی بخش‌های فروشگاه به همین حالت است و درنهایت یک تجربه بد برای مشتری ثبت می‌شود و امکان خرید یا بازگشت آن مشتری به فروشگاه به حداقل می‌رسد.
 
مدیران فروشگاه باید در نظر داشته باشند که ضرورت‌ حفظ نظافت در محیط فروشگاه‌، نه‌ فقط جهت رضایت مشتری و سود بیشتر، بلکه باید باهدف حفظ ایمنی کارکنان نیز صورت بگیرد. درواقع رعایت نظافت و بهداشت محیط فروشگاه قسمتی از وظایف مدیران فروشگاه است.
انتخاب تجهیزات فروشگاهی استاندارد در سهولت نظافت و ضدعفونی تجهیزات فروشگاه نیز باید مدنظر مدیران فروشگاه قرار گیرد. به‌طور مثال: استفاده از قفسه فروشگاهی استاندارد، مسئول نظافت رو کمک می‌کند تا به‌راحتی اطراف قفسه‌ها، طبقات و قسمت‌های داخلی قفسه را تمیز کند. مواد ضدعفونی و استفاده از مواد شوینده قوی برای تمیز کردن سطوح نیز به رنگ تجهیزات فروشگاهی آسیب می‌زنید، ازاین‌رو استفاده از تجهیزاتی که استاندارهای لازم را دارند طول عمر تجهیزات فروشگاهی را افزایش می‌دهد. می‌توانید برای دریافت استعلام قیمت و خرید تجهیزات فروشگاهی و همچنین استفاده از مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت بهسرما (بیش از 47 سال سابقه در طراحی و تولید تجهیزات فروشگاهی استاندارد و باکیفیت) تماس بگیرید.
منبع: به سرما